Informacja dla rodzica/opiekuna przed przyjęciem

Leczenie w Oddziale powinno być rozważane po weryfikacji diagnozy psychiatrycznej i wyczerpaniu możliwości leczenia w warunkach ambulatoryjnych (oddziaływania psychoterapeutyczne indywidualne, grupowe, leczenie w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej, Poradni Zdrowia Psychicznego lub Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży) 

Link do wyszukiwarki świadczeń https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/ochrony-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy/

Przyjęcia odbywają się w tzw. trybie planowym, w oparciu o kwalifikacje i zgodnie z listą oczekujących (kwalifikacja do grup terapeutycznych zgodnie z dostępnością miejsc dla określonej problematyki emocjonalnej i wieku metrykalnego). 

W związku z programem terapeutycznym opartym na oddziaływaniach psychoterapeutycznych warunkiem kontynuacji pobytu, po okresie adaptacji jest motywacja i podjęcie współpracy przez pacjenta w procesie leczenia, uwzględniając również adekwatny do podjęcia pracy psychoterapeutycznej potencjał intelektualny. 

Z uwagi na charakter dostępnych oddziaływań oraz organizację Ośrodka bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przyjęcia są:

  • rozpoznane zaburzenia zachowania, obecność w wywiadzie cech tzw. demoralizacji,
  • używanie substancji psychoaktywnych,
  • tendencje ucieczkowe,
  • niestabilny stan psychiczny – utrzymujące się wysokie ryzyko samobójcze, nasilone i zagrażające zachowania autoagresywne,
  • niestabilny stan somatyczny.

Po przeanalizowaniu dostarczonej dokumentacji, zespół kwalifikacyjny wpisuje pacjenta na listę oczekujących lub informuje opiekuna o decyzji odmownej.

W sytuacji odległego terminu przyjęcia – opiekun może zostać poproszony o uzupełnienie w/w dokumentacji z okresu pomiędzy kwalifikacją a proponowanym terminem przyjęcia – celem weryfikacji wskazań do przyjęcia.

Ostateczna weryfikacja zasadności przyjęcia odbywa się w dniu przyjęcia – lekarz konsultujący ocenia stan zdrowia i wskazania do przyjęcia lub odmowy przyjęcia – w sytuacji stwierdzania przeciwwskazań do przyjęcia konsultacja może zakończyć się odmową przyjęcia. 

UWAGA 

W dniu przyjęcia wymagana jest zgoda na przyjęcie i proponowane leczenie wyrażona pisemnie przez rodzica biologicznego /adopcyjnego (jeśli nie został pozbawiony praw rodzicielskich) i pacjenta od 16 r.ż. 

W przypadku gdy opiekę prawną sprawuje osoba nie będąca rodzicem biologicznym/adopcyjnym – zgodnie z art. 22.5 Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, na planowe przyjęcie wymagana jest zgoda zastępcza Sądu Rodzinnego właściwego miejsca zamieszkania małoletniego pacjenta (oświadczenia czy upoważnienia rodziców jak i postanowienia sądu o ustanowieniu opiekunem prawnym z prawem decydowania o leczeniu nie spełniają wymogów do wyrażenia formalnej zgody na szczególną czynność medyczna jaką jest hospitalizacja psychiatryczna) 

Przy przyjęciu pacjenta na oddział wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość: legitymacja szkolna/ paszport/dowód osobisty.

Całodobowe świadczenia medyczne udzielane są w oparciu o kontrakt z NFZ w zakresie leczenia zaburzeń nerwicowych dla dzieci i młodzieży w stacjonarnym, całodobowym Oddziale dzieciom i młodzieży do czasu ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej.

Pobyt i terapia dziecka są bezpłatne.

Czas hospitalizacji jest uzależniony od prezentowanej problematyki emocjonalnej, prezentowanej motywacji do leczenia, postępów w leczeniu i możliwości adaptacyjnych dziecka - może trwać maksymalnie do 24 tygodni.

Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu

ul. Mikołowska 208
43-187 Orzesze

tel./fax: +48 (32) 221 56 70

Strona internetowa:
www.otnorzesze.pl

e-mail:
kancelaria@otnorzesze.pl

NIP: 6351567379
REGON: 273909865

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Logo głównego BIP

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1053

Powrót na początek strony